Tadeusz Szlenkier

Tadeusz Szlenkier

Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia wokalno-aktorskie na Yale University w Stanach Zjednoczonych.

Artysta ma na swoim koncie udział w licznych konkursach wokalnych, m. in. w maju 2005 roku zajął pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Klassik-Mania w Wiedniu. Od tego czasu występuje na wielu scenach muzycznych w Polsce i za granicą. Od 2010 roku jest solistą bydgoskiej Opery Nova, gdzie występuje w wiodących rolach tenorowych zarówno w operach, takich jak: Rigoletto (Książę) i La Traviata (Alfred) G. Verdiego, Cyganeria (Rodolfo) G. Pucciniego, Rusałka A. Dvořáka (Książę), Gioconda A. Ponchiellego (Enzo), Halka St. Moniuszki (Jontek), Czarodziejski Flet W. A. Mozarta (Tamino), jak i w operetkach: Baron Cygański (Barinkay) i Zemsta nietoperza J. Straussa (Alfred). Występował także w roli Gustawa w Balu Maskowym G. Verdiego, Leicestera w Marii Stuart G. Donizettiego oraz Pinkertona w Madame Butterfly G. Pucciniego. Wykonuje także dzieła oratoryjne, m.in. Messa da Requiem G. Verdiego, IX Symfonia L. van Beethovena, oraz Requiem W. A. Mozarta.

Latem 2008 roku, Tadeusz Szlenkier zaśpiewał partię Pasterza w Królu Rogerze K. Szymanowskiego podczas Bard Summer Festival w Annandale-on-Hudson. Było to pierwsze sceniczne wystawienie tej opery w Stanach Zjednoczonych.

W 2010 roku Tadeusz Szlenkier reprezentował Polskę na koncertach organizowanych w ramach targów EXPO w Szanghaju. Dwa lata później w maju 2012 roku Tadeusz Szlenkier wystąpił jako Idomeneo w Idomeneuszu, królu Krety W. A. Mozarta w Teatro Municipal w Limie w Peru, a we wrześniu 2015 roku kreował partię Pinkertona w Madame Butterfly w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Na scenę tego teatru Artysta powrócił jeszcze wielokrotnie w roli Stefana w Strasznym Dworze S. Moniuszki.

W dorobku tenora znajdują się również nagrania, m.in. opery Luigiego L. Cherubiniego Lodoïska, pieśni O. Kolberga (DUX), a także solowa płyta “Parlami d’amore” (DUX) z najpiękniejszymi pieśniami neapolitańskimi.

Powrót do góry