Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej

Założona w roku 1952, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej, w ciągu wszystkich lat swojej działalności gościła wielu światowej sławy dyrygentów, kompozytorów oraz solistów. Od 1960 roku Orkiestra uczestniczyła w prestiżowych wydarzeniach kulturalnych w Polsce i za granicą. W ostatnich latach Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej kontynuuje współpracę z wybitnymi artystami, laureatami międzynarodowych konkursów pianistycznych, skrzypcowych, jak również zaznaczyła swoją obecność w świecie zyskując renomę orkiestry, która wykonuje koncerty na najwyższym poziomie artystycznym.

 W ciągu swojej wieloletniej działalności Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej odnosi sukcesy koncertując w prestiżowych salach Europy, tj. Berlin Philharmonic Hall (Niemcy), Philips Saal w Rotterdamie (Holandia, 2001), Teatro Municipale w Piacenzy (Włochy, 2001), Verdi Hall w Mediolanie (Włochy, 2004), historycznej Herkulessaal w Monachium (Niemcy, 2006), w Złotej Sali - Musikverein w Wiedniu (Austria, 2008, 2009 oraz 2010).

Działalność koncertowo-artystyczna Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej nie ogranicza się jednak wyłącznie do podróży europejskich, ale obejmuje również tournée na Dalekim Wschodzie oraz po Ameryce Południowej. W latach 2004 - 2005 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej dwukrotnie koncertowała w największych miastach Chin - począwszy od Pekinu, przez Szanghaj, aż po Hong Kong. W kwietniu 2009 roku odbyło się zakończone wielkim sukcesem tournée po Ameryce Południowej obejmujące największe sale koncertowe Brazylii oraz Argentyny – w tym prestiżową salę koncertową Argentyńskiego Mozarteum w San Juan.

W 2011 roku, na zaproszenie agencji Columbia Artists Management Inc. z Nowego Jorku, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej odbyła tournée po Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, podczas którego Orkiestra wykonała 46 koncertów w 19 stanach – m.in. w Nowym Jorku, Las Vegas, Sacramento, West Palm Beach.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej uczestniczy w ważnych wydarzeniach o randze międzynarodowej. W 2000 roku jako jedyna polska orkiestra wystąpiła podczas specjalnego koncertu w Rzymie z okazji 80-tych urodzin Papieża Jana Pawła II.

W 2004 roku Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej reprezentowała Polskę w Brukseli (Belgia) podczas uroczystości z okazji poszerzenia Unii Europejskiej oraz zagrała poruszający koncert w Salzburgu (Austria) z okazji 3 rocznicy ataków terrorystycznych na World Trade Centre. W 2005 roku Filharmonicy Opolscy włączyli się w obchody Roku Niemiecko - Polskiego, który zaowocował koncertem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej w Ratuszu w Berlinie (Niemcy) z okazji święta niepodległości.

W ostatnich latach Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej regularnie bierze udział w festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, m.in. podczas Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej w Krakowie, Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera w Warszawie, International Music Festival Sion Valais w Szwajcarii oraz European Music Festival w Niemczech.

Obok działalności koncertowej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej w swoim dorobku artystycznym posiada nagrania płyt CD z repertuarem obejmującym m.in. twórczość Johannesa Brahmsa – 4 Symfonie, Koncert skrzypcowy D–dur op. 77 i Koncert podwójny a–moll op. 102 na skrzypce i wiolonczelę – partie solowe wykonali - Bartłomiej Nizioł (skrzypce, Polska) oraz Alexander Neustroev (wiolonczela – Rosja). Ponadto w kolekcji płyt znaleźć można słynne Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego, utwory symfoniczne Józefa Elsnera, a także nagranie dwóch koncertów skrzypcowych Karola Szymanowskiego z udziałem utalentowanej rosyjskiej skrzypaczki Aleny Baevy.

 

Powrót do góry