Orkiestra COLLEGIUM F

Orkiestra COLLEGIUM F

Orkiestra Collegium F. - zespół złożony z wybitnych młodych i kreatywnych muzyków, studentów i absolwentów najlepszych polskich Akademii Muzycznych. Pełne pasji interpretacje Collegium F przysporzyły orkiestrze uznania ze strony melomanów i współpracujących z nią artystów.

Zespół stale współpracuje z Polskim Teatrem Tańca (spektakl Walka Postu z Karnawałem nagrodzony na targach w Cannes), festiwalem Era Nowe Horyzonty (koncert muzyki filmowej Eleni Karaindrou), Festiwalem Wiosny Muzycznej w Poznaniu (spektakl Klausa Obermeiera Sacre – muzyka I. Strawiński Święto wiosny), festiwalem Nostalgia. Orkiestra występowała także z grupami TGD oraz New Life M, rejestrując wspólnie płytę DVD Z ciemności do światła.

Jednym z ciekawszych przedsięwzięć Collegium F. był program Music in death camps (2012) - międzynarodowy projekt dotyczący muzyki i orkiestr w obozach zagłady, realizowany we współpracy polsko-niemiecko-izraelskiej. Obok spotkań ze świadkami Zagłady i odwiedzin w miejscach pamięci, program obejmował multimedialne koncerty w Polsce i Hannoverze, które odbiły się szerokim echem wśród publiczności obu krajów.

Flagowymi zadaniami orkiestry Collegium F. są wykonania i prawykonania Speaking Concerts. Zespół, który dysponuje bogatą i elastyczną obsadą, współtworzył ponad trzydzieści różnych programów koncertowych, świetnie odnajdując się w bardzo zróżnicowanym artystycznie i stylistycznie repertuarze: od Pasji J. S. Bacha, przez symfonie i koncerty Haydna i Mozarta, przez dzieła romantyczne (Beethoven, Rossini, Verdi, Chopin), aż po muzykę XX- i XXI-wieczną (Paderewski, Strawiński, Pärt). Wielowątkowe i skrajnie odmienne programy Speaking Concerts wymagają od muzyków nie tylko pełnego profesjonalizmu, ale również zdolności adaptacyjnych, umiejętności pracy pod presją czasu i zaangażowania.

Przez ponad dziesięć lat działalności Collegium F. współpracowało z artystami takimi jak m.in.: AudioFeels, Alicja Majewska, Artur Andrus, Irena Santor, Krzysztof Skiba, Bogusław Kaczyński, Mikołaj Adamczak, Joanna Horodko, Marzena Michałowska, Jacek Kortus, Krzysztof Jablonski, Dariusz Stachura, Paweł Skałuba, Iwona Hossa i wielu innych

Koncertmistrzem orkiestry Collegium F. jest Marcin Suszycki, który prowadzi również Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej. Dyrygentem i założycielem zespołu jest maestro Marcin Sompoliński.


  

Powrót do góry