Krzysztof Bączyk

Krzysztof Bączyk

Krzysztof Bączyk naukę muzyki rozpoczął w 1997 w Szkole Chóralnej Jerzego Kurczewskiego w Poznaniu. Przez 12 lat śpiewał w Poznańskim Chórze Chłopięcym Polskie Słowiki, które od 2003 roku noszą nazwę Poznański Chór Chłopięcy Miejska Instytucja Kultury. Z obydwoma chórami odbył rozmaite tournee: Niemcy, Francja, Rosja, Litwa, Łotwa, Norwegia, Szwecja, Dania, Finlandia, Boliwia, Peru, Chile, Czechy, Słowacja, Austria, Szwajcaria, Japonia. W 2006 po raz pierwszy pojechał na festiwal operowy Bad Hersfeld Festspiele im Stifftruine (Niemcy).

Ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej im. J. I. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. AM dr hab. Andrzeja Ogórkiewicza. Finalista konkursu wokalnego im. Mikulasa Schneidera - Trnavskiego w Trnavie (2010). Laureat 2. nagrody i nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie we Vrable (Słowacja) oraz finalista konkursu wokalnego im. Haliny Fijałkowskiej - Halskiej. Laureat Nagrody im. W. Drabowicza dla najlepszego studenta pierwszego roku Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Zadebiutował na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu w listopadzie 2011 r. rolą Popa w operze Lady Makbet Miceńskiego Powiatu D. Szostakowicza, co było przyczyną nawiązania owocnej współpracy (Don Giovanni, Carmen, Eugieniusz Oniegin, Wesele Figara, Parsifal, Aida, Wolny Strzelec). Na stałe współpracuje z Teatrem Wielkim w Warszawie i w Poznaniu oraz festiwalem Aix-en-Provence. Brał udział w rozmaitych kursach wokalnych: Anity Garanci i Andrzeja Dobbera, Izabeli Kłosińskiej, Davida Pountneya, Dale Fundlinga i wielu innych. Wystąpił na konferencji dyrektorów oper europejskich w Operze Narodowej w Warszawie. Otrzymał Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne. W 2013 roku podczas Festiwalu Aix-en-Provance (Francja) otrzymał nagrodę przyjaciół festiwalu co zaowocowało zaproszeniem do udziału w Czarodziejskim Flecie W. A. Mozarta na Festiwalu Aix - en - Provance w lipcu 2014 roku, oraz udziałem w operze Elena F. Cavalliego, z którą to udał się na tournee po Francji i Portugalii. Rok później zadebiutował rolą Melisso w Alcinie Haendla w tym samym miejscu u boku Patricia Petibone i Philippe Jaroussky.  Współpracował z takimi dyrygentami jak: Andrea Marcon, Mark Minkowski, Mieczysław Dondajewski, Gabriel Chmura, Tadeusz Kozłowski, czy Łukasz Borowicz. 

Od września 2016 roku solista Zurych Opera House.

Powrót do góry