Jacek Kortus

Jacek Kortus

Pianista, zdobywca wyróżnienia na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego.

Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Szafarni (III miejsce w 1999 roku) i Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Chopin dla najmłodszych” w Antoninie (I miejsca w 2000 i 2005 roku). Laureatem nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2004).

Jacek Kortus koncertował w filharmoniach w Polsce i za granicą – m.in. w Niemczech, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Ukrainie, Bułgarii, Mołdawii, Czarnogórze, Serbii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Chinach, Japonii, Tajwanie, Izraelu, Palestynie i Maroko.

W 2006 roku otrzymał Medal Młodej Sztuki i Medal Młodego Pozytywisty im. Hipolita Cegielskiego. Zdobył też nominację do nagrody Paszporty Polityki. W 2008 roku ukazała się jego pierwsza solowa płyta z utworami F. Chopina i F. Liszta, która w 2009 roku została nominowana do nagrody Fryderyki.

 

Powrót do góry