Chór Dziewczęcy Skowronki pod dyrekcją Alicji Szelugi

Chór Dziewczęcy Skowronki pod dyrekcją Alicji Szelugi

Chór Dziewczęcy SKOWRONKI pod dyrekcją Alicji Szelugi od początku swojego istnienia związany jest z Centrum Kultury ZAMEK (d. Pałac Kultury). Powstał w 1950 roku. Tworzą go uczennice poznańskich szkół podstawowych i średnich. Wykonuje przede wszystkim kompozycje XX i XXI wieku, choć nie stroni od muzyki dawnej i romantycznej.

Należy do najlepszych chórów dziewczęcych w Polsce. Czterokrotnie, w 1994,1996,1998 i 2000 roku, zdobył Złoty Kamerton w Ogólnopolskim Konkursie Chórów Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy, dwukrotnie w 2003 i 2005 roku wygrał I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju LEGNICA CANTAT, a w 2007 roku otrzymał w Turnieju ZŁOTĄ LUTNIĘ, którą uzyskują laureaciGRAND PRIX konkursu.  
W  2001 roku chór został nagrodzony  Złotym Dyplomem w 36 Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Międzyzdrojach, a w 2003 roku uzyskał II miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Pasyjnej w Bydgoszczy. 
Zespół jest również znany i ceniony na arenie międzynarodowej. Otrzymał:
  • I miejsce w kategorii chórów dziecięcych w Llangollen w Wielkiej Brytanii – 1995 rok
  • I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Chórów Młodzieżowych w Veldhoven w Holandii –1996 rok;
  • I miejsce w I Międzynarodowym Konkursie F.Mendelssohna w Dautphetal w Niemczech – 1996 rok
  • Brązowy Medal w Międzynarodowym Konkursie Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych w Celje na Słowenii – 1999 rok
  • II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Polifonicznym „Guido d’Arezzo” we Włoszech – 2000 rok
  • II miejsce w I Międzynarodowym Konkursie Chórów w Randers w Danii – 2002 rok
  • I miejsce w XII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze – 2002 rok
  • I miejsce cum laude w 54 Europejskim Festiwalu Chórów Młodzieżowych w Neerpelt w Belgii – 2006 rok.
  • I miejsce w kategorii chóró żeńskich w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Cantonigros w Katalonia (Hiszpania) - 2008 r.
  • I miejsce kategorii chórów dziecięcych oraz GRAND PRIX  Ohrid Choir Festival w Macedonii - 2011r.
Ponadto w 1999 roku zespół wziął udział w Międzynarodowych Warsztatach Chóralnych EUROPA CANTAT w Wolfenbüttel w Niemczech, w 2003 roku w Międzynarodowym Festiwalu Chórów Dziewczęcych w Rydze, w 2002, 2004 i 2008 roku w Międzynarodowych Spotkaniach Kameralnych Chórów Młodzieżowych w Usedom. W 2007 roku uczestniczył  w Światowym Festiwalu Chórów w Jerozolimie (Izrael).
Chór często bierze udział  w koncertach, imprezach, wernisażach wystaw plastycznych organizowanych w swojej siedzibie - Centrum Kultury ZAMEK. Cykle koncertowe zespołu („Karnawałowe koncerty chóralne”, „SKOWRONKI i ich goście”, „SKOWRONKI w kościołach Poznania i Wielkopolski”) stały się tradycją i wpisały się na stałe w pejzaż koncertowy miasta.

Zespół można usłyszeć zarówno w Polsce jak i za granicą. Występował w Niemczech, Austrii, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, we Włoszech, w Watykanie, Czechach, na Węgrzech, w Słowenii, Rumunii, Danii, Szwecji, Rosji, na Litwie, na Łotwie.
We wrześniu  2007 roku chór został zaproszony do udziału w prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu WRATISLAVIA CANTANS, gdzie uczestniczył w koncertowym wykonaniu opery K. Szymanowskiego KRÓL ROGER.
Chór współpracuje z Filharmonią Poznańską.
W 2010 r. chór został nagrodzony Krzyżem Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.
Fot. 

Powrót do góry