Aleksander Gref

Aleksander Gref

Aleksander Gref urodził się w Poznaniu. Studiował w poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury prof. Renarda Czajkowskiego. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1999 roku. W roku 1998 został laureatem II Przeglądu Młodych Dyrygentów w Białymstoku. Nagrodzony został dwoma nagrodami pozaregulaminowymi: za najciekawszą osobowość konkursu i pokaz mistrzowskiego kunsztu dyrygenckiego. Jako jedyny Polak zakwalifikował się do IV Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego w Sankt Petersburgu (kwiecień 2003 r.), gdzie dotarł do półfinału.

   Jest bardzo aktywnym dyrygentem w kraju i zagranicą (Niemcy, Austria, Rosja, Hiszpania, Szwajcaria i Francja). Koncertował z większością polskich filharmonii (m.in. Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Szczecin, Wrocław), a także Filharmonią Narodową w Warszawie, L`Ensamble orchestral de Paris, Orquesta Sinfónica de Tenerife, Symphonic Orchestra Academic Capella of St. Petersburg, Symphonic Orchestra of the Theater of Opera and Ballet St. Petersburg Conservatory.
Występował na wielu festiwalach muzycznych: Wiosna Poznańska - prawykonania utworów młodych polskich kompozytorów, Festiwal Muzyki Wiedeńskiej w Jeleniej Górze, Festiwal Hoffmannowski w Poznaniu, Poznański Festiwal Mozartowski, IX Leszczyński Festiwal Muzyczny w Rydzynie, VII Festiwal Kultury "Ukraińska Wiosna", Bydgoski Festiwal Muzyczny, Animi Music Festival w Warszawie i in.

   Od 1999 roku jest dyrygentem w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W tym czasie pomógł przygotować ponad 30 oper, np.: "Madame Butterfly", "Aida", "Makbet", "Parsifal", "Cyganeria", "Tosca", "Czarodziejski flet", "Don Pasquale", "Poławiacze pereł", "Żydówka", "Upiór w Operze", "Rigoletto", "Otello", "Don Carlos" i in. Jako kierownik muzyczny przygotował: "Carmen", "Don Kichot", "Pan Twardowski", "Balety Drzewieckiego", "Ernani", "Fidelio", "Romeo i Julia", "Skrzypek na dachu", "Piotruś i wilki" i "Brundibar" (premiera polska).

   Od roku 2004 pełni funkcję dyrygenta Orkiestry Kameralnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a od 2002 roku współpracuje z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, gdzie przygotował premiery: "Wesoła Wdówka", "Zorba", "Kraina Uśmiechu" i "Wesołe kumoszki z Windsoru".

   W 2001 roku zainaugurował przedstawieniem "Carmen" G. Bizeta nowo otwarty gmach operowy "Kleist Forum" we Frankfurcie nad Odrą.
   W 2002 roku otrzymał Stypendium Artystyczne Miasta Poznania za osiągnięcia w dziedzinie muzyki operowej i symfonicznej.

   W latach 2006-2009 pełnił funkcję kierownika orkiestry w Teatrze Wielkim w Poznaniu.
   W latach 2008-2013 pracował w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie prowadził zajęcia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Rytmiki i na Wydziale Wokalnym.
  W 2012 roku zaproszony przez „Stołeczną Estradę” wziął udziału w projekcie multimedialnym „Wodna symfonia”. W przeciągu roku spektakl ten obejrzało w Warszawie około 700 000 widzów.

    Ma w swoim dorobku artystycznym ponad 300 poprowadzonych spektakli operowych, operetkowych, musicalowych i ponad 100 koncertów symfonicznych i kameralnych. W trakcie swojej kariery artystycznej miał możliwość współpracowania z takimi artystami jak: Małgorzata Walewska, Joanna Woś, Grażyna Brodzińska, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Ania Dąbrowska, Hanna Banaszak, Katarzyna Skrzynecka, Antonello Palombi, Franco Bonisolli, Charles Aznavour, Roger Waters (Pink Floyd), Waldemar Malicki, Wojciech Drabowicz, Marek Torzewski, Jacek Wójcicki, Marcin Wyrostek, Grupa Mozarta, Kuba Badach, Piotr Cugowski i in.

   Jest również autorem muzyki do wielu filmów reklamowych, dokumentalnych (m.in. o Pani Premier Hannie Suchockiej, o Pani dr Wandzie Błeńskiej) i programu telewizyjnego emitowanego w TVP 1. Został wyróżniony także Nagrodą Główną na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim "Piosenka o Poznaniu" (listopad 2008 r.).

Powrót do góry